600 доларів за фейковий стаж: моряки розповіли про корупційну схему із дипломуванням

Від 5 до 10 тисяч доларів за проходження іспитів: саме такий неофіційний прайс, за словами інсайдерів, роками діяв на українському ринку дипломування моряків. Свої послуги у проходженні атестації мореплавцям пропонували сотні сумнівних посередників. Викорінити хабарництво у цій сфері нібито був покликаний законопроєкт №3944, який запровадив підтвердження кваліфікації стажем. Та чи не створив цей закон натомість нові шпарини для хитрих схем? Розбирався Артем Поліковський.

Законопроєкт №3944 був ухвалений у парламенті влітку минулого року. І, за оцінками багатьох експертів, завдяки з’явилася нова лазівка для посередників – можливість брати гроші за підтвердження звання за стажем роботи. Моряки, введені в оману, знову потягнулися до агентів.

Об этом сообщает Компромат

Представники галузі наголошують: їхні проблеми й розпочалися після того як організація USU лобіювала закон про скасування обов’язкового іспиту. Тут «громадські діячі» стали активно пропонувати свою допомогу, хизуючись зв’язками в Морській адміністрації. За кілька місяців намальованого стажу моряки стали платити по 600 доларів. Якийсь час схема успішно працювала – хтось навіть встиг піти в рейс із підробленим стажем, але потім із «лівими» документами почалися затримки.

Як стверджують моряки, впродовж трьох місяців за допомогою посередників було зібрано більш як мільйон доларів.

Проте видачу робочих документів зупинив голова МорАду Віталій Кіндратів.

«Людина, без якої б це не могло працювати – це Кондратьєв Віталій. Це людина, яка є головою МорАду та заступником міністра інфраструктури, тому ми сьогодні тут. Наші акції в Одесі не дали жодних плодів», – наголошують учасники мітингу.

Мітинг моряків
Мітинг моряків під Мінінфраструктури Фото: скриншот

Нагадаємо, скандальний проєкт закону був запропонований Офісом простих рішень, який пов’язують із експрезидентом Грузії Міхеїлом Саакашвілі. На всіх етапах із Саакашвілі співпрацювала Христина Король – одеситка, яка очолює кілька громадських організацій на підтримку моряків та навіть філію Офісу простих рішень в Одесі.

«Зараз пані Христина – голова організації USU, яка нібито й була ініціатором закону щодо скасування обов’язкового іспиту. Зі слів інсайдерів, перш ніж очолити громадські організації, пані Христина працювала звичайним посередником з працевлаштування моряків. Як і решта агентів, за гроші займалася прискоренням отримання документів і гарантованого результату при складанні іспиту», – розповідає журналіст Артем Поліковський.

Утім, сама Христина Король у коментарі «СтопКору» таку інформацію спростувала.

Вона також запевняє, що новий закон на 70% усуває корупційні ризики, пов’язані з сертифікацією моряків. А закиди щодо збереження «лазівок» для хабарництва та будь-яких неправомірних дій з боку Морської адміністрації – фейки та інформаційні вкидання з боку опонентів реформи, яким вигідно зберегти старі корупційні схеми. За твердженням пані Король, головним джерелом корупційних ризиків залишається Інспекція з питань підготовки та дипломування моряків.

Hrystyna Korol
Христина Король Фото: СтопКор

«У законопроєкт закладено алгоритм, передбачений у Міжнародній конвенції про підготовку та дипломування моряків, яку Україна ратифікувала ще у 1996 році. Так, відповідно до Міжнародної конвенції, моряки, у разі повторного підтвердження отриманого ними раніше диплому, мають право довести свою кваліфікацію кількома різними способами. Зокрема, шляхом підтвердження стажу не менше 12 місяців із попередніх 5 років», – зазначила Христина.

Своєю чергою, моряки відкрито заявляють, що давали гроші за розв’язання питання. Вони впевнені, що ці схеми не могли бути реалізовані без участі чиновників. Мореплавці звинувачують голову морської адміністрації Кіндратіва у змові з USU та вимагають його відставки.

Читати також:
Реакція на сюжет про дипломування моряків: грузини розкрили деталі реформи, Король – свою позицію Дипломування моряків: Україна може втратити 3 млрд грн через закон №3944? Українських моряків “кинули” на мільйон доларів? І до чого тут бізнесмен Ніякий Дипломування моряків: через захоплений рейдерами Держреєстр виводили 150 млн доларів щороку Диплом моряка за 5 тисяч доларів: викрито корупційну схему сертифікації
Поділитись
Автор: Надія Рогальська

Источник: Политика 2.0