Григорій Явлінський: "Брехня і країна"

Григорий Явлинский: "Ложь и страна"

“Чому розпався СРСР? Хтось каже, що з-за порожніх полиць в магазинах і відсутність ковбаси. Хтось вважає, що із-за поганої економіки і непомірно високих військових витрат. Хтось звинувачує в безпорадності керівництво країни того часу. Звичайно, все це зіграло свою роль. Але головна причина в іншому: радянська система, багато в чому заснована на брехні, звалилася, зіткнувшись з правдою”, – пише політик у своєму блозі.

“Десятиліттями здавалося, що брехню в газетах, по телебаченню, з трибун з’їздів і з кабінетів вождів буде нескінченним. Але коли люди в повний голос почали говорити про те, що думають і чого хочуть, розрив між громадянами і державою виявився нездоланним і радянська система стала непрацездатною. І коли в серпні 1991-го група вищих радянських чиновників, які не мали ні найменшого розуміння, що відбувається в суспільстві, спробувала незграбно, з допомогою знову ж брехні повернути події назад, розпочався незворотний розпад. Правду, як і пасту в тюбик, не можна заштовхнути назад. Переповнена брехнею котел лопнув.

З тих пір минуло 28 років. Країна знову потопає у державній брехні. Брешуть практично про все: про економіку і війну, про вибори і права людини, про екологію і зовнішньої політики… Безсоромної пропагандою і обманом займаються федеральні ЗМІ та “пригожинские тролі”, чиновники всіх рангів і військові, депутати і слідчі, судді і члени виборчкомів. Наче й не було 74 роки радянської влади, поплатившейся за нескінченну брехня зникненням власної держави. Як ніби нічого не навчив, наприклад, вибух на Чорнобильській АЕС 33 роки тому. Ніби не було тисяч жертв радіаційного опромінення, багато з яких насправді стали жертвами державного брехні. Ніби нічого цього не було…

І ось, в серпні 2019-го, через десять днів після вибуху під Северодвінську, що забрав життя двох військовослужбовців і п’яти вчених-ядерників, стало відомо, що нібито з-за проблем зі зв’язком” в Росії раптом перестали працювати відразу п’ять станцій контролю міжнародної системи моніторингу ядерних випробувань. Влада на всіх рівнях твердять, що ніякої радіаційної небезпеки після вибуху немає, в Кремлі в черговий раз закликають “орієнтуватися на заяви президента”. Може, це й так, але коли влада морочать голову і брешуть з будь-якого приводу (фальсифікують навіть офіційну перевірку підписів, поданих за кандидатів у депутати), хто повірить їм про радіацію?

І так у всьому, буквально на кожному кроці. Тому головною політичною проблемою нашої країни є навіть не рівень і якість демократії або захисту прав і свобод громадян, як це прийнято вважати, а нічим не обмежена і повсюдна брехня, що лежить в основі державної політики.

Починаючи з жовтневого перевороту 1917 року, влада будувалася на брехні. Брехня стала необхідним елементом більшовицької держави, яке було здатне виконувати свої обіцянки перед народом, приховуючи це з допомогою обману і терору. Щось схоже відбувається і зараз: брехня залишилася органічним стрижневим елементом нинішньої еклектичною державної системи, яка бажає зберегти свою історичну зв’язок з радянським режимом, і з померлим самодержавством, і з сучасним світом. Це можна намагатися робити тільки за допомогою безперервного і всеосяжного брехні.

Політика побудови пострадянської Росії на спадкоємності з брехнею попередніх 75 років не дозволяє рухатися до нормальної сучасної життя і зумовлює примітивізацію суспільної свідомості. Тому, не маючи свідомої і добровільної підтримки народу, російська влада боїться власних громадян і нав’язує брехливую демократію.Джерело статті: “http://povin.com.ua/226181-25-08.html”